Automatický obchodní systém

AOS je vlastně plně automatizovaný systém tzn., že všechny kroky jsou naprogramovány a program sám zadává objednávky pro vstup do pozice i pro výstup z pozice.

Je to vlastně velmi jednoduché, program spustíte a ten zařídí všechno sám. Vyhledá vstupní signál na základě zadaných parametrů, určí velikost pozice, vstoupí do obchodu, na zadaném profit targetu z pozice vystoupí a obchod ukončí. Stačí jen ho jednou za čas zkontrolovat.

Mechanický obchodní systém

Většinou se jedná o vyhledání vstupních signálů na základě technické analýzy - indikátorů. V praxi to může vypadat tak, že místo dlouhého vysedávání u PC čekáte na upozornění, například zvukový signál, šipka v grafu, SMSka nebo email, který vám oznámí splnění podmínek pro vstup do pozice, a vy potom ihned můžete ručně zadat příkaz ke vstupu do pozice.

Stejně tak lze naprogramovat i alarm pro oznámení dosažení určité cenové hladiny (profit target). A tak můžete jednoduše upravit svoji pozici podle potřeby, přičemž šetříte čas, který byste jinak strávili čekáním na signál u obrazovky

Jak začít?

Krok 1: Výběr obchodního systému
Samy si prostuduje nabídku automatických obchodních systémů, vyhodnoťte strategii z pohledu svého investičního profilu a zvolte vhodný systém. Při výběru systému není vhodné zaměřit se pouze na jeden faktor (většinou historický graf výsledků), ale i např. na to, kdo je autorem systému.

Požadavky na obchodování systémů jsou různé, podrobnosti vždy naleznete v popisu systému. Nezapomeňte však na dva základní faktory: Velikost účtu a likvidita. Pro investování na základě obchodních systémů doporučujeme kapitál od 10.000 USD. Vzhledem k tomu, že všechny seriózní systémy mají statisticky vyhotovenou rizikovou analýzu (draw-down analysis), vycházejte z ní při rozhodování o změně obchodního systému tak, abyste obchodování nepřerušili jen na základě běžné volatility.

Krok 2: Otevřete si účet u brokera
Obchodování automatizovaného obchodního systému probíhá na účtu u brokera. Jako další krok si tedy musíte otevřít účet, na němž bude obchodování probíhat. Před podpisem smlouvy s brokerem si pozorně prostudujte veškeré dokumenty včetně poučení o rizicích.

Krok 3: Získání obchodního systému
Každý automatický obchodní systém má svého autora. Tomu se za užívání jeho systému platí poplatky, většinou ve formě měsíčního nájmu. Další možností je obchodní systém koupit.

Ve většině případů dostanete přístupový link, kde si systém stáhnete jako soubor s vaším jedinečným kódem, např. číslo vaší obchodní platformy u brokera jako je Metatrader 4.

Krok 4: Zprovoznění obchodního systému
Stáhnutý prográmek si pak jednoduše nainstalujete do své obchodní platformy. Návod jak vám poskytne každý prodejce programu nebo váš broker. Obecně se jedná o velmi jednoduchý proces, který zvládne každý počítačový začátečník.